Bazujemy na stylu Shotokan, którego stworzenie potocznie przypisuje się Gishin'owi Funakoshi. Nie jest to do końca prawda, ponieważ Funakoshi reprezentował w swojej formie karate bardziej przypominające tradycyjne style z Okinawy i twierdził, że karate jest jedno. To jego uczniowie byli głównie autorami zmian (w tym synowie np. Gigo Funakoshi). Jemu natomiast zawdzięczamy promocję karate w Japonii i na świecie.
Istnieje bardzo głęboki podział w karate ze względu na podejście sportowe i tradycyjne. Im wyższy poziom chce się osiągnąć, tym bardziej te dwa nurty są ze sobą nie do pogodzenie (moim skromnym zdaniem oczywiście). Nie ma tu idealnego rozwiązania, choć oczywiście szczególnie dla młodych ludzi jakiś sposób rywalizacji jest potrzebny. Jednak oryginalnie karate nie zostało stworzone do sportu a wiele tradycyjnych skutecznych technik po "usportowieniu" karate po prostu zanika lub staje się bezsensowne.
Stawiamy głównie na to co może się przydać w samoobronie, korzystając przy tym z różnych stylów i doświadczenia wielu mistrzów.
w budowie ...
Na trening Karate składają się głównie 3 rodzaje wykonywanych ćwiczeń - Kihon, Kata oraz Kumite a dodatkowo ćwiczenia ogólnorozwojowe.
Kata (formy) to esencja karate. Nie może w pełni nazwać się karateką ten, kto nie zna kata, choćby był bardzo biegły w kumite.